Nezaradené

Jednoduché spôsoby, ako povzbudiť kreativitu u detí

Blog-Ako povzbudiť kreativutu u detí

Dostali sme sa do bodu, kde kreativita v školách je cenená minimálne, dokonca si myslím, že nie je cenená vôbec. Domnievame sa, že čítanie a matematika sú všetko na čom záleží. Poukazujú na to naše školy. Matematika, čítanie a veda sú dôležité. Samozrejme, že sú veľmi dôležité avšak aj umenie, zábava a krása! Mali by sme nájsť spôsoby, ako tieto zručnosti povzbudiť, rovnako ako učíme dlhé hodiny delenie a porozumenie čítaniu. Ak si myslíte, že vašim deťom chýba v škole kreativita alebo ak ju chcete vo svojich deťoch naštartovať už v predškolskom veku, tak si prečítajte tieto jednoduché spôsoby, ako na to

Púšťajte si hudbu. Prehrávanie hudby je skvelý spôsob ako povzbudiť k tancu, spevu a dokonca aj k hraniu na hudobných nástrojoch. Na začiatok postačia detské hudobné nástroje, ktoré sú skvelým prostriedkom ako deti zabaviť, rozvinúť ich hudobný sluch a zmysel pre rytmus. Zároveň sa deti učia oceniť hudbu. Aj keď sa nikdy nestanú hudobníkmi, pochopia hodnotu hudby. Púšťajte si hudbu v maximálnej možnej miere a naučte ich si ju užívať ako súčasť svojho každodenného života. 

Majte k dispozícii umelecké potreby. Chápem a viem, že pre rodičia to môže byť ťažké. Pochopiteľne nechceme nechať farby len tak aby ich deti používali ako zbrane hromadného ničenia po celom dome ale môžete si vybrať niekoľko menej akčných spotrebných materiálov 🙂 a nechať ich, aby ich vaše dieťa použilo, keď cíti nutkanie. Skúste nechať papier z kuchynskej rolky alebo baliaci papier, ktorý sa dá natrhať, umývateľné pastelky a zvyškový papier, nožnice pre deti a nálepky (ak im dosť dôverujete). Napríklad tieto samolepky od MyFamilyBuilders typu mix&match na vytvorenie priateľov a rodiny. 
Týmto jednoduchým spôsobom môžu okamžite naplniť svoju potrebu a niečo vytvoriť. 

Povzbudzujte ich, aby rozprávali vlastné príbehy ešte skôr, ako budú vedieť písať. Môjho syna povzbudzovať nemusím, zvykne mi denne porozprávať také “story”, že sa čudujem kde sa to v ňom berie. Rozmýšľala som, že mu nahrám niektoré jeho príbehy alebo len tak zapíšem do knihy. Akonáhle budú deti môcť písať, urobia to najradšej samy. Dajte im denník a pokojne aj so zámkom. Necháte im tak priestor vyhradený len pre ich myšlienky. 

Povzbudzujte deti k divadelnej hre s oblečením a rekvizitami. Nechajte svoje deti byť tým, čím chcú byť. Keď k vám prídu oblečení, nehovorte, čo vidíte. Namiesto toho sa opýtajte: „Čo si dnes?“ Možno vás ich odpoveď prekvapí. Nezabudnite sa zapojiť do ich hry tiež. Ak sú revúci dinosaurus, utekajte a konajte vystrašene. Ak podávajú čaj, sadnite si a dajte dúšok. Predstierajte s nimi. 

Vezmite ich von a ukážte im umenie. Prineste ich do umeleckých galérií, koncertov, hier. Nechajte ich ísť do kníhkupectiev a obdivujte kreativitu iných, ktorí napísali úžasné diela. Naučte ich, že umenie je všade a poukazujte na to, kamkoľvek kde to uvidíte. A pokojne môžete podporiť kreativitu aj v domácom prostredí a na steny v detskej izbe zavesiť tento štýlový detský plagát “Deti sveta”, ktorý podporí ich fantáziu a predstavivosť. 

Ak je pre vás umenie dôležité, bude to aj pre nich dôležité.  
Vaše dieťa nemusí byť ďalším Picassom či Frida Kahlo. Raná láska k umeniu podporí inovatívnu a vynaliezavú myseľ, úctu k druhým, sebavedomie a všeobecný pocit šťastia a radosti. 

Pridaj komentár