Napísali o nás

Rozhovor pre Danielu Dušek

Rozhovor

Som šťastná a vďačná za naozaj krásny článok, ktorý o našom e-shope diverza.sk napísala Daniela Dušek.

Páčila sa jej naša myšlienka o zmysluplných hračkách pre deti otvorené svetu a chcela aby o nej vedelo viac ľudí a ja jej za to ešte raz zo srdca ďakujem. Teším sa, že som jej mohla odpovedať na pár milých a zaujímavých otázok.

Kto je Janka, ktorá stojí za značkou Diverza?   

Som manželka a mama dvoch detí, 4 ročného Olivera a 2 ročnej Lilien, s ktorou som momentálne na rodičovskej dovolenke ale inak som zamestnancom nadnárodnej spoločnosti kde pracujem na obchodnom oddelení. Vyštudovala som ekonomiku a manažment podniku a mám 36 rokov.  Pred niekoľkými rokmi sme sa presťahovali do domu na dedinu medzi daniele a krásnu arborétsku prírodu a tu sa nám narodili aj naše dve deti. 

Kedy vznikla myšlienka priniesť na slovenský trh tento druh úplne odlišných hračiek, na aké sme zvyknutí? 

Pamätám si to veľmi dobre, prišlo to ako silné nutkanie začiatkom septembra minulého roka. Začala som veľa googliť, čítať a zbierať informácie z ktorých som potom nemohla poriadne spávať   Trvalo to asi mesiac a potom raz v noci to prišlo a dávalo to zmysel. Tak som sa pustila do práce a začala vytvárať web stránku. E-shop som od začiatku zamerala na dve témy diverzita a inklúzia a posilnenie postavenia dievčat tzv. girls empowerment. Podľa toho sa snažím vyberať aj hračky a knihy do e-shopu.  

Čo ťa k tomu viedlo?  

Podnet som dostala od svojej dcéry, ktorá nejavila záujem o bábiky a keď nejakú dostala tak ju zahodila a rozplakala sa. Hľadala som teda niečo, čo jej ich nahradí a drevené postavičky mi prišli ako výborná alternatíva. Drevo ako materiál mám veľmi rada, je nositeľom hodnôt a tradícii. To že sú magnetické a zábavné mi potom umožnilo začať ich hravou formou učiť o rôznych ľuďoch a kultúrach, zamerala som sa hlavne na syna, ktorý je už starší. Lilien je zároveň taká malá rebelka. Keďže má rada autíčka a motorky, rada si kope do futbalovej lopty a zbožňuje sa prezliekať do kostýmov hrdinov chcela som ju v tom podporiť a vytvoriť jej svet bez obmedzení. Svet kde dievčatá môžu naplno využiť svoj potenciál a rozvíjať svoju identitu bez ohľadu na pohlavie a stereotypy. Stalo sa to našou víziou v Diverze. Chceme im ukázať, že môžu byť kýmkoľvek a dokázať čokoľvek ak budú veľmi chcieť.  Rovnako ako chlapci.  

Ako si objavila hračky značky CLiCQUES, Little Feminist či My family builders? 

CLiCQUES je naša novinka v ponuke, majú krásne drevené magnetické hračky s minimalistickým dizajnom. Túto značku evidujem už dlhšie ale zaradila som ju do ponuky až teraz. Je to montessori  verzia MyFamilyBuilders, ktorých som objavila cez Kickstarter a ich drevené magnetické sady sa stali našim nosným produktom v oblasti Diverzita a inklúzia. 
Little Feminist kolekcia nám napĺňa oblasť Posilnenie postavenia dievčat. Ide o perfektný spôsob ako chlapcom a hlavne dievčatám predstaviť inšpirujúce ženy. Umelkyne, vedkyne, političky, športovkyne, ktoré sú vyobrazené na rôznych produktoch ako pexeso, puzzle, karty a nájdete ich aj v knihách či pre menšie alebo väčšie dievčatá. 

Keď sa mi narodila Lícnatka, tak som si zo začiatku myslela, že je fajn ukazovať jej iba veci, ktoré sú reálnou súčasťou jej sveta – Na čo jej budem ukazovať ako žijú deti v Indii, ako jej mám vysvetliť tie rozdiely, veď to isto nepochopí. Mýlila som sa… Odkedy je podľa teba fajn zoznamovať deti aj s „iným“ svetom? 

„ Okno” do sveta im viete otvoriť už v ranom detstve. Práve hračky a knižky sú neuveriteľným zdrojom výučby a prenosu. Deťom tak pomáhajú porozumieť rozdielnosti vo farbe pleti, vzájomnú prepojenosť a jedinečnosť všetkých detí na celom svete. Že sme si podobní a odlišní v mnohých ohľadoch. Naučia sa tak vnímať odlišnosti ako niečo prirodzené. 

Stretla si sa s nejakou negatívnou reakciou, že deti by si nemali „kaziť“ detstvo tým, že je v knihe niekto, kto prišiel o ruku alebo je na vozíku? Aké sú reakcie ľudí tu na Slovensku? 

Nie nestretla a verím že jedine ako ich vieme v dobrom „kaziť“ v detstve je naučiť ich akceptácii inakosti a empatii. Práve my rodičia zdravých detí by sme mali vychovávať naše deti k spolupatričnosti ku všetkým.  To, že má niekto handicap predsa neznamená, že je menejcenný a že nemá právo na dôstojný život. Sú to hrdinovia, ktorí musia v živote prekonať veľa prekážok a deťom to tak treba aj komunikovať. Na trhu sme s týmto konceptom ešte krátko a veľa ľudí nevie čo to znamená myslieť inkluzívne. Verím ale, že keď si deti budú večer prezerať alebo čítať knihu kde je ilustrácia chlapca na vozíku tak sa skôr či neskôr stane bežnou súčasťou aj ich sveta a ľahšie potom v reálnom živote akceptujú takého chlapca.  

Myslíš, že sa vďaka knihám a hračkám z tvojho e-shopu môžu niečomu naučiť aj my dospelí? 

To je veľmi pekná otázka a ja verím, že ak sa vydáme na cestu učenia spolu s deťmi tak nám to otvorí možnosti sa minimálne zamyslieť nad tým, ako zmýšľame o ľuďoch, ktorí majú inú farbu pleti, náboženstvo, kultúru, zvyklosti.  Som toho názoru, že čím viac vieme jeden o druhom, tým lepšie sa vieme potom navzájom pochopiť.  

Plánuješ do svojho e-shopu zaradiť aj nejaké ďalšie zaujímavé hračky? 

Naša ponuka hračiek ešte zďaleka nie je kompletná. Okrem nových produktov nosím v hlave nápady na vlastné produkty, ktoré verím, že čoskoro postupne začnem aj realizovať.  Zaradili by sme sa tak aj medzi handmade tvorcov, čo nám otvorí nové možnosti a verím, že nám to pomôže aj viac zviditeľniť sa.  

Ktorá je tvoju úplne najobľúbenejšia hračka z tvojej ponuky? 

Najťažšia otázka na záver :-)…V obľube mám naše inkluzívne knihy a rada si v nich listujem so svojimi deťmi. 

Celý článok s rozhovorom pre Danielu Dušek aj s jej tipmi na detské hnihy a hračky si viete prečítať na https://pazravo.sk/okno-do-sveta-viete-detom-otvorit-uz-v-ranom-detstve/

Pridaj komentár