Inšpiratívne príbehy, Tí, ktorí zmenili svet

Muži, ktorí zmenili svet

Muzi ktori zmenili svet

Albert Einstein slávne povedal, že „hra je najvyššia forma bádania“. A v jednej jednoduchej vete tak zhrnul myšlienku, že aby sme mohli urobiť zmenu, musíme vidieť za svetom, v ktorom žijeme, a hľadať možné riešenia. Predstavivosť teda považoval za niečo, čo je pre človeka jednoducho nevyhnutné. Veril, že nikdy nemôžeme objaviť nič nové pomocou už existujúcich nápadov a myšlienok – aby sme prišli na niečo nové, musíme zapojiť svoju fantáziu.  

O fantázii, ktorá nepozná hranice som vám písala aj v predošlom článku o deťoch, ktoré zmenili svet.  Deti, ktoré boli zvedavé, túžili pomôcť a nazbierali toľko odvahy, aby dokázali zmeniť svet.  
O výnimočných ženách sme si spolu pravidelne čítali v knižke Príbehy na dobrú noc pre rebelky a preto mi napadlo pripraviť pre vás článok aj o mužoch, ktorí zmenili svet. Tieto články majú jedno spoločné a to, že tu nerozhoduje krása, náhoda, bohatstvo ani sila…  

Mohol to byť ich talent alebo číre odhodlanie, títo muži povstali  a zmenili svet. Príbehy o ich úspechu sú legendárne. Spoznajme týchto svetových vodcov a poučme sa z ich pozoruhodných úspechov. Článok vám dá krátky pohľad do sveta týchto mužov a pomôže vám lepšie im porozumieť. Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko z nich, ktorí svojou činnosťou ovplyvnili svet.  

Stephen Hawking  
Stephen Hawking bol britský fyzik, matematik a kozmológ. Vďaka svojej práci z oblasti výskumu vesmíru a odborným článkom publikovaných zrozumiteľným spôsobom patrí k jedným z najslávnejších a najuznávanejších svetových vedcov, ktorý prispel do sveta vedy (najmä do kozmológie). Čo ho robí ešte pôsobivejším, je skutočnosť, že trpel zriedkavým, pomaly progresívnym ochorením známym ako amyotrofická laterálna skleróza (ALS), ktorá ho úplne ochromila a po svojom celoživotnom boji s ňou jej nakoniec v roku 2018 podľahol. Napriek tejto hroznej chorobe sa Hawking nikdy nevzdal, bojoval ďalej, pokračoval vo svojom výskume a venoval sa tomu, čo ho tak bavilo.  

Martin Luther King Jr. 
Martin Luther King bol baptistický minister, ktorý bojoval proti segregácii čiernych. V boji za rasovú rovnosť sa Martin Luther King nemienil dať ničím zastaviť a napokon práve jeho zásluhou získali americkí černosi základné občianske práva a v Spojených štátoch sa začala odstraňovať segregácia. Bol ovplyvnený Gándhím a veril v pokojný protest. Získal niekoľko čestných doktorátov popredných univerzít a v roku 1964 získal Nobelovu cenu mieru. Finančnú prémiu, viac než 54-tisíc dolárov, sa rozhodol venovať hnutiam bojujúcim za ľudské práva.  King bol zavraždený v roku 1968, na jeho dôstojný a pasívny odpor voči nespravodlivej spoločnosti sa bude pamätať navždy.

Neil Armstrong  
Bývalý americký astronaut Neil Armstrong sa ako veliteľ vesmírnej lode Apollo 11 stal 20. júla 1969 prvým človekom, ktorý vkročil na Mesiac. “Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo,” znela jeho legendárna veta. Lietanie mu učarovalo údajne už ako dvojročnému a tak pilotný preukaz dostal skôr ako vodičský. Neil Armstrong bol držiteľom mnohých ocenení, vyznamenaní a 19 čestných doktorátov. Do hviezdnych výšok odišiel v roku 2012 po komplikovanej operácii srdca. Jeho pamiatku si podľa slov príbuzných môžeme uctiť tak, že sa pri prechádzke jasnou nocou podívame na Mesiac a žmurkneme naň.

Muhammed Ali 
Muhammed Ali bol majster boxu v ťažkej váhe s pôsobivým rekordom 56 výhier. Bol známy aj pre svoj statočný postoj verejnosti voči vojne vo Vietname. Nazýval sa aj Cassius X pokým neprešiel na meno Muhammad Ali. Počas 70. rokov konvertoval k pravoslávnemu islamu. Bol boxer, filantrop a sociálny aktivista, ktorý je všeobecne považovaný za jedného z najväčších atlétov 20. storočia. Ali sa stal olympijským zlatým medailistom v roku 1960 a svetovým šampiónom v ťažkej váhe v roku 1964. 
Boxerská legenda trpela Parkinsonovou chorobou a spinálnou stenózou a v roku 2016 zomrel na dýchacie ťažkosti.  

Barack Obama 
Barack Obama bol v roku 2018 zvolený za 44. prezidenta USA a získal viac hlasov ako ktorýkoľvek iný kandidát v histórii. Na svetovej scéne pomohlo Obamovo presvedčenie o nevyhnutnom vodcovstve Ameriky a silnej, zásadovej diplomacii ukončiť vojny v Iraku a Afganistane, zdecimovať al-Káidu a odstrániť najžiadanejších teroristov na svete, uzavrieť iránsky program jadrových zbraní, otvoriť novú kapitolu s obyvateľom Kuby a zjednotiť ľudstvo v koordinovanej činnosti v boji proti meniacemu sa prostrediu. Barack Obama a jeho manželka Michelle sú hrdými rodičmi dvoch dcér, Malie a Sashy. 

Mahatma Gándhí 
Mahatma Gándhí je politický aktivista, ktorý bol vodcom indického národného kongresu a nakoniec viedol Indiu k jej slobode a nezávislosti od britskej koloniálnej vlády. Svojím nenásilným spôsobom nespolupráce zmenil svet tým, že bol silným zdrojom inšpirácie pre hnutia za občianske práva.  
Pred vedením indického národného kongresu Gándhí študoval právo na univerzite a potom odišiel do Južnej Afriky. Tam strávil 21 rokov bojom proti nespravodlivosti a rasovej diskriminácii v juhoafrickej spoločnosti. Je vzorom pre nás všetkých, aby priniesol spravodlivosť a súlad medzi ľuďmi všetkých vier. Pevne si získal miesto na historických udalostiach, ktoré zmenili svet. 

David Bowie 
Iba skutočné legendy rockovej hudby sú známe jedným slovom; a najkreatívnejší a najvplyvnejší rockový umelec všetkých čias je jednoducho známy ako BOWIE. Bowie sa narodil ako David Jones v januári 1947, ale zmenil si meno na David Bowie v roku 1966. Jeho vplyv na populárnu kultúru bol taký, že zmenil svet hudby, módy a umeleckej integrity. Zatiaľ čo iní umelci zostali nemenní, alebo postupne rozvíjali svoj hudobný štýl, Bowie bol v stave stálej revolúcie: neustále menil svoju osobnosť a zvuk. Bol to skutočne umelecký chameleón. 

Malcolm X 
Kontroverzný, rozdeľujúci a kultový Malcolm X bol kľúčovým činiteľom v afroamerickom hnutí za práva. Obhajca černošského nacionalizmu a prominentná osobnosť v národnom islame, Malcolm X sa preslávil svojimi výrečnými a výstižnými obvineniami z rasovej nerovnosti v Spojených štátoch amerických.  Bol jeden z najvyhľadávanejších rečníkov v USA a označený za jedného z najvplyvnejších afroameričanov v histórii. V roku 1965 bol zastrelený počas prejavu v newyorskom Harleme. 

Nelson Mandela 
Nelson Mandela zasvätil svoj život boju proti apartheidu – politike, ktorá oddeľovala čierno-bielych Juhoafričanov od seba a odmietla čiernym občanom hlasovať. V roku 1964 bol uväznený za agresívnu opozíciu voči juhoafrickej rasistickej vláde a bol držaný 27 rokov. Po jeho prepustení v roku 1994 Mandela zložil v Pretórii slávnostnú prezidentskú prísahu a stal sa prvým černošským prezidentom v histórii JAR. V tejto funkcii pôsobil päť rokov, keď sa v roku 1999 stiahol z politického života a usadil sa vo svojom rodisku. Počas svojej politickej kariéry mu udelili 250 ocenení za boj za ľudské práva vrátane Nobelovej ceny za mier za prácu, ktorej cieľom bolo ukončenie apartheidu.  

Albert Einstein 
Albert Einstein bol židovsko-nemecko-švajčiarsko-americký teoretický fyzik, ktorý je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. Storočia. Počas svojho života kompletne a navždy zmenil oblasť fyziky. Predložil totiž teóriu relativity a významne prispel k rozvoju kvantovej mechaniky, štatistickej mechaniky a kozmológie. V roku 1921 mu bola za vysvetlenie fotoelektrického javu a zásluhy v oblasti teoretickej fyziky udelená Nobelova cena za fyziku. Neskôr v roku 1999 ho magazín Time označil za osobnosť storočia. Výnimočné vedecké schopnosti Alberta Einsteina urobili z jeho mena synonymum k slovu „génius“. Tento človek však nebol len jedinečným vedcom, bol aj jedinečným človekom s obrovským srdcom a s myšlienkami, ktoré dodnes dokážu osloviť milióny ľudí. 

Aj keď niektorí z týchto mužov boli introverti, celý svoj život sa zasadzovali za spravodlivosť a rovnosť pre všetkých ľudí. Ukazovali tak, že na ľuďoch a na spoločnosti im veľmi záleží. 

Ilustrácia je od talentovanej Isabelle z ABEL AND THE LABEL.

Súvisiace Príspevky

Pridaj komentár