Inšpiratívne príbehy, Tí, ktorí zmenili svet

Deti, ktoré zmenili svet

Deti_ktore_zmenili_svet

Námet na článok nosím v hlave už dlhšie, ale skutočný podnet prišiel až v tomto období. V období kedy naše deti nemajú veľa vonkajších vplyvov. Sú po prvýkrát v izolácii doma, s nami a s našimi názormi po celý deň. Aj keď je upokojujúce, že sú v bezpečí doma, je to pre nich veľmi limitujúce. V čom ale podľa mňa žiadne limity nemajú sú ich neprekonateľné huncútstva, nekonečné otázky ale aj fantázia, ktorá nepozná hranice. ? Veď to určite dobre poznáte.
A ako to vnímajú školáci? Zdá sa Vám, že majú jednoduchý život študenta keď teraz nemôžu chodiť do školy?  
Myslím si, že skutočnosť je taká, že štúdiu venujú teraz viac času ako v škole. Ja sama to vidím na mojom 4 ročnom škôlkarovi, ktorý zrazu denne dostáva 2-3 úlohy pričom si myslím, že keby je v škôlke tak pri tomto peknom šlnečnom počasí sú určite vonku. Čo potom taký školák. Asi najväčšie obmedzenie pre nich nastalo v tom, že sa nemôžu stretávať so svojimi rovesníkmi a kamarátmi a chýba im kolektív a ďalšie autority.

Aj keď je toto obdobie náročné pre všetkých rovnako, skúsme ich inšpirovať nápadmi od detí, ktoré napriek neľahkej situácii dokázali konať. Deti, ktoré nemali to šťastie vyrastať v usporiadanej rodine a niektoré ani nemohli študovať z rôznych príčin, najčastejšie kvôli chudobe, či z kultúrnych a náboženských príčin, alebo kvôli vlastnej chorobe. Deti, ktoré boli zvedavé, túžili pomôcť a nazbierali toľko odvahy, aby dokázali zmeniť svet. Poďme sa na niekoľko takých úžasných detí pozrieť. 

GRETA THUNBERG  
17 ročná environmentálna a klimatická aktivistka, ktorá vyrástla vo švédskom Štokholme. Greta má Aspergerov syndróm, vývojovú poruchu, ktorú ona sama opísala ako dar. V roku 2018 ako 16 ročná odštartovala globálne hnutie stredoškolákov, keď sa v bežný piatok namiesto školy, vydala pred budovou parlamentu s transparentom Školský štrajk za klímu a pár letákmi. Neskôr získala medzinárodné uznanie za podporu názoru, že ľudstvo čelí existenčnej kríze v dôsledku zmeny klímy.  V roku 2019 bola menovaná Time Person of the Year a patrí do zoznamu Forbes 100 najvplyvnejších žien sveta. 

JAYLEN ARNOLD  
Po tom, čo mu bol diagnostikovaný Tourettov syndróm,  Aspergerov syndróm a OCD, bol Jaylen šikanovaní za to, že bol iný. Zistil, že úzkosť, ktorú utrpel v dôsledku šikanovania, zhoršila príznaky jeho zdravotného postihnutia. To viedlo Jaylena k založeniu nadácie Jaylen Challenge Foundation, ktorá vychováva viac ako 100 000 detí pri rozpoznávaní šikanovania a vzájomnom porozumení rozdielov. 

ANNE FRANK 
Napísala Denník mladého dievčaťa, jednu z najznámejších kníh na svete. Jej rodina sa schovávala 2 roky, keď sa prenasledovanie židovskej populácie zvýšilo, ale nakoniec ich gestapo zatkli a poslali do koncentračného tábora. Zomrela vo veku 16 rokov v tábore len pár mesiacov pred koncom vojny. Denník bol uverejnený v roku 1952 jej otcom a bol preložený do viac ako 60 jazykov. Chcela byť novinárkou, ale neprežila. Jej svedectvo je ocenené za literárne zásluhy. 

LOUIS BRAILLE  
Určite ste už počuli o Braillovom písme a písaní pre nevidiacich alebo slabozrakých. Vytvoril ju Louis Braille, 15-ročný francúzsky vynálezca. Keď mal Louis 3 roky, zranenie očí mu spôsobilo oslepnutie. Napriek tomu vynikal v škole a získal prestížne štipendium na vstup v Kráľovskom inštitúte pre nevidiacich. Tam začal pracovať na systéme, ktorý by slepým ľuďom pomohol rýchlo písať a čítať a neskôr vo veku 15 rokov ho predstavil svojim kolegom. 

EMMA GONZALEZ 
Potom, čo prežila školské streľby na Floride, založila skupinu dospievajúcich aktivistov na boj za koniec násilia zbraní. Emma González bola jednou z týchto študentov, ktorá založila tiež skupinu Never Again MSD, skupinu pre kontrolu zbraní. Po práci Emmy a jej spolubojovníkov zákonodarcovia Floridy  schválili zákon o verejnej bezpečnosti na vysokej škole Marjory Stoneman Douglas, kde študovala. 

BOYAN SLAT 
16-ročný teenager z Holandska bol šokovaný, keď počas potápania v Grécku našiel veľa plastu. Ako svoj stredoškolský vedecký projekt sa rozhodol preskúmať znečistenie oceánov. Vo veku 18 rokov predstavil systém, ktorý využíva morské prúdy na výrobu plastových koncentrátov, čím znižuje proces čistenia oceánu z tisícročí na roky. Viaceré organizácie a spoločnosti ocenili jeho vynález.  

MALALA YOUSAFZAI  
Odvážna Malala sa ako mladé dievča vzpierala Talibanu v Pakistane kde žila a žiadala, aby aj 
dievčatám bolo umožnené získať vzdelanie a navštevovať školy. Keď mala 11 rokov, začala blogovať pre BBC o tom, ako žiť pod hrozbami Talibanu, aby odmietala vzdelanie. Keď mala 15 rokov, strelec Talibanu ju počas cesty autobusom domov zastrelil do hlavy, ale prežila. Previezli ju do Birminghamu vo Veľkej Británii, kde teraz žije a vedie množstvo projektov. V roku 2014 sa stala najmladšou osobou, ktorá získala Nobelovu cenu mieru. 

XIUHTEZCATL MARTINEZ 
Martinez je aktivista v oblasti životného prostredia, ktorý vo veku 15 rokov hovoril trikrát do Spojených štátov a vyzval vodcov, aby podnikli kroky proti zmene klímy. Spolu s 21 ďalšími ľuďmi v jeho veku sú žalobcami v konaní proti federálnej vláde a tvrdia, že ignorovanie zmeny klímy znamená, že popierajú ústavné právo na život, slobodu a majetok. Martinez dokonca premenil svoje posolstvo na hudbu pomocou hip-hopovej piesne s názvom „Hovorte za stromy“, ktorá bola vybraná ako tematická pieseň pre konferenciu OSN o zmene klímy.

JULIA BLUHM 
Julia je študentka na škole, ktorá sa snaží podporovať pozitivitu tela na obale časopisu pre teenagerov. V 14 rokoch presvedčila šéfredaktora časopisu Seventeen, aby predstavil snímky skutočných dievčat a zdravých modelov bez photoshoppingu. Neskôr rozhodol, že je potrebné znížiť počet Photoshop v teen časopisoch. Julia sa naďalej venuje feministickým otázkam ako blogerka pre TheLaLa.com a pre Spark Movement. 

ALEX DEANS 
Alex, ktorý sa narodil v roku 1997, vytvoril navigačné zariadenie iAid, ktoré pomáha nevidiacim. Uvedomil si, keď raz pomohol slepej žene prejsť ulicu, že neexistuje žiadny prostriedok, ktorý by slepcom pomáhal samostatne chodiť po ich okolí. Alex sa naučil programovať a čoskoro vytvoril iAid, vreckové navigačné zariadenie, ktoré používa GPS a kompas na detekciu akýchkoľvek prekážok a navádzanie nevidiacich ľudí správnym smerom. 

Toto bolo len niekoľko mladých ľudí, ktorí ukázali, že s každou neľahkou situáciou v živote sa dá vyrovnať. A že zmena sa dá urobiť v akomkoľvek veku. Tieto deti sú toho dôkazom.  


Ilustrácia je od talentovanej Isabelle z ABEL AND THE LABEL.

Súvisiace Príspevky

One thought on “Deti, ktoré zmenili svet

Pridaj komentár